© Image Charlotte Raboff | Hotell Addict
Smarta Var god stör ej – skyltar på Hotel Presidente i San Jose. Har inte sett sådana tidigare som är magneter.
San Jose
Costa Rica har så många fantastiska upplevelser, allt från vackra milslånga stränder, levande vulkaner som Arenal och häftiga regnskogsupplevelser så huvudstaden San Jose är inget måste stopp tycker jag. Men nu blev det så att vi stannande ändå i San Jose i några nätter, mest för att vi ville besöka ett sanctuary för sengångare som jag verkligen kan rekommendera. Vi hann bo på två hotell, ett inne i San Jose och ett tjusigt Marriott hotell nära flygplatsen.
© Image Charlotte Raboff | Hotell Addict
Snyggt kakel vid ingången till Hotel Presidente i San Jose
© Image Charlotte Raboff | Hotell Addict
Damtoaletten på Hotel Presidente
© Image Charlotte Raboff | Hotell Addict
Alltså hur söta är inte dom här 😍 Större delen av tiden hänger sengångarna i ett träd upp och ner med hjälp av sina klor som är utformade som hakar och de sover också mer timmar på dygnet än vad de är vakna. En gång i veckan klättrar dom väldigt långsamt ner till marken för att bajsa. Sedan klättrar dom lika långsamt upp igen. Det kan ta flera timmar!
© Image Charlotte Raboff | Hotell Addict
En låda med sengångare 😊 På Toucan Rescue Ranch tar man hand om sengångare som på något sätt har blivit skadade eller övergivna, sen placerar man ut dom i regnskogen när de är tillräckligt friska att klara sig själva.
© Image Charlotte Raboff | Hotell Addict
Marriott San Jose
Det här fina hotellet ligger nära flygplatsen i San Jose och har en gång i tiden varit ett kaffeplantage. Perfekt avslut på resan om du behöver bo en natt eller två innan du flyger hem.
Boka Marriott San Jose